
Cvičení v zimě zlepšuje náladu a imunitu. Pozor na nekvalitní sportoviště
S chladným počasím se sportovci obvykle přesouvají do krytých a vytápěných prostor. Každou zimu tak vzrůstá poptávka po halových sportech a v řadě měst se rozšiřuje nabídka krytých sportovišť. Mezi nejoblíbenější halové sporty každoročně patří tenis, squash, volejbal či florbal. Na vzestupu je badminton či úplná novinka speedminton.
Se špatným počasím mají lidé sklony cvičení odkládat a raději zůstat doma u televize či s knížkou. Rychle tak ale přichází o kondici, kterou získali v létě. Ani déšť či vítr nejsou důvod, proč přestat na podzim a v zimě sportovat. Pohyb rozproudí krev, takže je člověku teplo a má menší sklony k zimomřivosti. Zlepšuje se imunita i nálada. Kvůli nedostatku slunce během zimy by proto úzkostnější lidé a jedinci se sklony k depresi rozhodně měli zařadit pravidelné cvičení.
Potřeba jsou především dobré základy
Mezi oblíbené halové sporty patří v České republice tenis. Rychlý sport, který trénuje dynamiku i vytrvalost, se hodí téměř pro všechny. Je ale důležité na začátku získat správné návyky, aby se člověk vyvaroval pozdějšímu přetížení jedné strany těla či tenisovým loktům. Právě proto by měli začátečníci investovat především do dobrého učitele. Ještě více se sportovci zapotí u squashe. Ten se hraje o stěny kurtu, takže rozvíjí i pohotovost a koordinaci.
Novinkou letoška je speedminton. Ten údajně kombinuje to nejlepší z tenisu, badmintonu a squashe v jedné hře. Hrát se dá na klasickém tenisovém kurtu či v jakémkoliv větším sále. Jediné, co hráči potřebují, je speciální košík, který vypadá jako badmintonový. Oproti svému vzoru je ale menší a těžší, což mu umožňuje létat rychleji. Na speedminton se už prodávají i speciální rakety. Pokud si chce ale člověk tuto novinku pouze vyzkoušet, vystačí si i s raketou na squash.
V hale by mělo být teplo. Pozor na vlhkost
Pokud už se člověk rozhodne vyrazit za pohybem, měl by si pohlídat několik věcí. Rozhodně by s sebou měl mít suché oblečení včetně spodního prádla na převlečení. Ačkoliv jsou lidé po sportovním výkonu rozehřátí a mají tendenci přebíhat domů či do auta jen nalehko oblečení, hrozí jim zbytečná nachlazení a záněty. Dobré je pamatovat i na dostatek tekutin při sportu. Pokud je totiž v uzavřené vytápěné místnosti více lidí zaráz, může dojít rychleji k přehřátí organismu.
Při vstupu do haly je dobré všímat si i toho, zda je dostatečně vyvětraná, zda je v ní příjemné teplo a zda se v ní nedrží vlhkost. Vlhkost s sebou přináší i plísně. Právě při cvičení, kdy se obvykle lidé nadechují více zhluboka a častěji, hrozí ve špatně postavených sportovištích zdravotní komplikace. Kromě špatného vlivu na dýchací ústrojí a kůži může dojít i ke zhoršení alergií či astmatu. Vlhkost v uzavřených prostorách by neměla nikdy přesáhnout šedesát procent, místnosti by měly být pravidelně větrány a dezinfikovány.